

Even though uni canteens and cafes are generally cheaper than a Pret, you still end up spending around a fiver for one dish. Lunch is probably the best one to start with as it's the one you're most likely to eat at uni. Planning three meals a day for seven days a week can seem like a mammoth task if you've never done meal prep before, so start small and prep one meal a day for yourself.
#Meal planning ideas how to
Here's how to do a cheap and healthy meal plan without it taking up your whole weekend: Make sure you follow these tips at the supermarket to get as much bang for your buck as poss! Important: Please read the steps at the top of the document on how to download the file! You can download it, edit the list and then print it off to have with you when you go to the supermarket.Ĭlick the button below where you can find the link within our 'useful tools' page. We've created a Google Doc checklist that contains all the items on this page. Note: Certain items will have to be bought in bulk and may cost more than our rough estimations for each recipe.

Things to have in your kitchen cupboard Cupboard essentials We based our calculations on a range of supermarkets' prices* and, as you can't generally buy just 25p's worth of porridge, we bought enough ingredients for four servings per recipe to last the month. If you do think that our student meal plan might sound like one for you, we've created a shopping list using all the recipes above that should last you a month. The prices listed* are how much one recipe costs for one person per portion.įeel free to pick and mix if some look more tempting than others!Ĭod with pesto, vegetables and herb potatoes

But the good news is: we've come up with 28 different recipes so you aren't eating porridge day in and day out. Seven different recipes for breakfast, lunch, dinner PLUS snacks might seem like a lot at first glance.
